قراد داد های خارجی فولادسازان در سال 94/سال بازگشت غولها به ایران

[ad_1]اگر چه سال 91 سال خداحافظی و ناامیدی غولهای معدنی و صنایع معدنی جهان با ایران بود اما سال 94 سلام دوباره سرمایه گذاران خارجی این حوزه محسوب می شود.

با اغاز مذاکرات هسته ای و ظهور شرایط جدید از اوضاع و احوال سیاسی ایران بسیاری از شرکتهای بزرگ بین اللملی جهان تمایل به حضور در بازار ایران نشان دادند بطوریکه سال 94 را می توان سال آشتی دوباره این شرکتها دانست.

ایمیدرو به عنوان بزرگترین هلدینگ دولتی معدن و صنایع معدنی توانست از این شرایط بهترین استفاده را برد بطوریکه هر روز از ساختمان طبقه12 خیابان سپهبد قرنی خبر از امضا یک توافق یا تفاهم نامه جدید غولهای بزرگ فولاد، آلومینیوم، سنگ آهن و سیمان جهان به صدا می رسید.

از دانیلی گرفته تا فیوز، اس ام اس گروپ، میتسوبیشی، پوسکو و بسیاری از شرکت های بزرگ معدنی جهان برای سرمایه گذاری در ایران اعلام امادگی کرده یا قرار داد منعقد کردند.

بعد از توافق هسته ای می توان قرار داد با غولهای آلومینیومی و فولادی در ایتالیا همزمان با سفر رییس جمهور به فرانسه و ایتالیا را آغاز جریان جدید و حرکت بنیادی در این حوزه خواند بطوریکه همزمان با امضا این قرار دادها شرکت بزرگ کره ای و ژاپنی به دنبال سهم خواهی بیشتر از بازار ایران بودند و پشت درب اتاق مدیران ایمیدرو صف کشیدند.

این در حالی است که ایمیدرو و بخش خصوصی برای رسیدن به تولید 55 میلیون تن فولاد خام راه سختی را در پیش دارند چراکه کاهش قیمت نفت و کاهش ذخایر ارزی کشور واز سوی دیگر کمبود منابع مالی دولت توسعه فولادسازی داخلی را با چالش جدی روبرو خواهد کرد.

و دستیابی به رشد اقتصادی 8 درصد کمی دشوارتر می کند بنابراین ایمیدرو باید رایزنی خود را برای حضور بیشتر خارجی ها و مشارکت با آنها فراهم کند چراکه با نفت 30 تا 40 دلاری نمی توان به اهداف توسعه ای دست یابد و بطور قطع با چالش جدی منابع در سال 95 روبرو خواهد شد. از سوی دیگر سیاست پیمانکاری خارجی در صنایع معدنی ایران بهتر است جایگزین سرمایه گذاری مستقیم شود.

در روزهای پایانی 94 سازمان مالی گردشگری وابسته به بانک گردشگری که ریاست هیأت مدیره آن را مهدی جهانگیری برادر معاون اول رییس جمهور بر عهده دارد توانست با یک قرار داد با شرکت میتال غول فولاد ساز جهان خواب حضور لاکشمی میتال به ایران را بالاخره تعبیر کند. حضور این غول فولاد ساز در شرکت فولاد بناب حامل پیام مهم بود و آن می تواند ظهور ظرفیت سازی های بزرگ در صنعت فولاد باشد از سوی دیگر یک الگوی کاملا ایرانی هندی برای سرمایه گذاری و مدیریت طرحهای فولادی ایران باشد.

میتال غول فولاد ساز جهان وقتی نتوانست 10 سال پیش مبارکه را بخرد و با مخالف جدی دستگاههای امنیتی ایران روبرو شد این بار با سرمایه گذاری ایرانی چشم به بازار ایران دوخته است و احتمال فراوان با حضور شرکت میتال در ایران خبرهای از حضور غولهای جدید معدنی و صنایع معدنی در ایران خواهید شنید. 

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *