بازار مس جهان در چهار ماهه نخست 2017 با 80 هزار تن مازاد عرضه روبرو بوده است

[ad_1]

بازار مس جهان در چهار ماهه نخست ۲۰۱۷ با ۸۰ هزار تن مازاد عرضه روبرو بوده است

گروه معادن
>مس
– گروه مطالعات بین المللی مس روز پنجشنبه گزارش داد که تراز مس پالایش یافته جهان برای چهار ماهه نخست سال 2017 مازادی در حدود 80 هزار تن را نشان می دهد. این گروه مازاد یاد شده را عمدتاً به کاهش تقاضای ظاهری چین، بازاری که در حال حاضر حدود 48 درصد از مصرف مس پالایش یافته جهان را به خود اختصاص می دهد، نسبت داد.

بازار مس جهان در چهار ماهه نخست 2017 با 80 هزار تن مازاد عرضه روبرو بوده است

 

به گزارش ماین نیوز، به نقل از مس پرس، گروه مطالعات بین المللی مس برآورد کرد که مصرف ظاهری مس پالایش یافته جهان حدود 3 درصد در چهار ماهه نخست تنزل یافته است، و داده های مقدماتی نشان می دهد که مصرف جهانی، به غیر از چین، ممکن است رشدی اندک در حد نیم درصد داشته است. با وجود این، هر گونه رشد نمی توانسته کاهش 7 درصدی در تقاضای ظاهری چین را جبران کند. تقاضای ظاهری چین(به استثناء تغییرات در ذخائر انباری گزارش نشده) علی رغم 6.5 درصد افزایش در تولید مس پالایش یافته تنزل یافت، و واردات خالص مس پالایش یافته با کاهشی 36 درصدی روبرو شد.

در میان دیگر کشورهای مصرف کننده عمده مس، مصرف در هندوستان، ژاپن، و تایوان افزایش یافت اما در ایالات متحده و آلمان با کاهش روبرو بود. بر مبنایی محلی، برآورد می شود که مصرف در تمام مناطق کاهش داشته، که این کاهش شامل 2 درصد در آفریقا، 3 درصد در آسیا(اگر چین در نظر گرفته نشود مصرف آسیا 7 درصد رشد داشته)، 1 درصد در کشورهای آمریکایی و 6 درصد در اروپا می شود. گروه مطالعات بین المللی مس برآورد کرد که تولید معدنی مس جهان حدود 3.5 درصد در چهار ماهه نخست سال 2017 کاهش یافته، و میزان کاهش تولید کنسانتره در همین دوره تا 3 درصد و اس ایکس/ ای دبلیو تا 5 درصد بوده است. افت تولید معدنی مس جهان عمدتاً به علت کاهش 12 درصدی در تولید شیلی، بزرگترین کشور تولید کننده مس جهان، تحت تأثیر منفی اعتصاب در معدن اسکوندیدا و تنزل بازده در معادن کودلکو، رخ داده است. علاوه بر این، کاهش 19 درصدی در تولید کنسانتره کانادا و 22 درصدی در مغولستان، عمدتاً در اثر پایین آمدن عیار سنگهای استخراجی ، نیز بر تولید جهانی تأثیر داشته، در حالیکه افت 14 درصدی تولید کنسانتره در اندونزی به خاطر ممنوعیت موقت صادرات کنسانتره روی داد که در ژانویه آغاز شد و در آوریل پایان یافت. با وجود این، این گروه مطالعاتی خاطر نشان ساخت که بخشی از این کاهش کلی تولید با رشد 13 درصدی در تولید کنسانتره و اس ایکس/ای دبلیوی مکزیک و 7 درصدی در تولید کنسانتره پرو جبران شد، چرا که هر دو کشور از ظرفیت های توسعه یافته یا جدیدی بهره می بردند که در دوره مشابه سال گذشته در دسترس آنها نبود. بر مبنایی منطقه ای، تولید 4 درصد در اروپا(شامل روسیه) و 7 درصد در اقیانوسیه رشد داشت، اما 6 درصد در کشورهای آمریکایی، 1.5 درصد در آسیا و 4 درصد در آفریقا کاهش یافت.

برآورد می شود که تولید مس پالایش یافته جهانی در چهار ماهه نخست 2017 تغییری نداشته است، اما تولید اولیه(الکترولیتی و الکترووینینگ) با 2 درصد کاهش و تولید ثانویه(از قراضه) 12 درصد افزایش داشته است. بر مبنای متوسط برآوردهای صورت گرفته توسط مشاوران مستقل، ذخائر مهر و موم شده انباری چین در چهار ماهه نخست 2017 نسبت به رقم پایان سال گذشته حدود 140 هزار تن رشد داشته است. ذخائر مزبور نسبت به دوره مشابه سال گذشته هم حدود همین رقم بیشتر بوده است. در پایان ژوئن، ذخائر مس تحت کنترل بورس های فلزات مهم به 602831 تن رسید، که 63758 تن(12 درصد) از ذخائر پایان دسامبر 2016 بیشتر بود. در مقایسه با سطوح دسامبر 2016، این ذخائر با کاهشی 11 درصدی در بورس فلزات لندن، رشدی 20 درصدی در بورس پیشفروش شانگهای و افزایشی 83 درصدی در بورس تجاری نیویورک روبرو بوده اند.


منبع:مس پرس

تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۵

کد مطلب: 38984

 

 

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *